Jan Paweł II - wykształcenie
Karol Wojtyła wraz z ojcem opuścił w 1938 roku Wadowice i przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, które musiał przerwać po niemieckiej inwazji na Polskę.
Pod koniec 1942 roku zgłosił się do rezydencji arcybiskupa krakowskiego w celu przyjęcia na studia kapłańskie. Niedługo po tym rozpoczął kursy w konspiracyjnym podziemnym seminarium prowadzonym przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.
Po zakończeniu wojny i uzyskaniu święceń kapłańskich Wojtyła został wysłany przez kardynała Sapiehę do Papieskiego Międzynarodowego Ateneum Angelicum w Rzymie, gdzie studiował od 26 listopada 1946 roku. W lipcu 1947 uzyskał licencjat z teologii świętej, 14 czerwca 1948 zdał egzamin doktorski, natomiast 19 czerwca 1948 roku Karol Wojtyła obronił pracę doktorską.
Wrócił do Polski w 1948 roku, a od 1949 zaczął być wykładowcą etyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W 1953 Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego przyjął pracę habilitacyjną Wojtyły, a w 1954 roku uzyskał tytuł doktora z teologii sakralnej.
Jan Paweł II - kariera zakonna
Święcenia kapłańskie Karol Wojtyła otrzymał w dniu 1 listopada 1946 roku. Po powrocie z Włoch
został wikariuszem w parafii przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we wsi Niegowici (24 km od Krakowa). Niecały rok później został przeniesiony do parafii świętego Floriana w Krakowie.
28 września 1958 roku został konsekrowany na biskupa pomocniczego w diecezji krakowskiej i został najmłodszym biskupem w Polsce. Wojtyła brał udział w Soborze Watykańskim II (1962-1965).
13 stycznia 1964 papież Paweł VI mianował go arcybiskupem Krakowa, a 26 czerwca 1967 roku ten sam papież ogłosił awans Wojtyły do Kolegium Kardynalskiego.
Jan Paweł II - poglądy
Papież Jan Paweł II nauczał o tradycyjnej roli kobiety, antykoncepcji, homoseksualizmie oraz celibacie księży. We wszystkich tych aspektach odnosił się do tradycyjnej nauki Kościoła Katolickiego.
Jan Paweł II - ciekawostki
W gospodarstwie ogrodniczym w Chrzypsku Wielkim wyhodowano tulipan, który otrzymał imię "Jan Paweł II".
Jan Paweł II - życie prywatne
Ojciec Wojtyły był wojskowym. Służył w stopniu podoficera w armii austro-węgierskiej, a następnie jako kapitan w Wojsku Polskim. Jego matka — Emilia Wojtyła z domu Kaczorowska — zmarła 13 kwietnia 1929 roku chorując na serce i nerki, gdy Karol Wojtyła miał niespełna 9 lat. Z kolei jego ojciec zmarł 18 lutego 1941 roku na atak serca. Był najmłodszym z trojga dzieci pary, miał siostrę — Olgę, która zmarła jako niemowlę przed narodzinami Karola Wojtyły oraz brata — Edmunda, który zmarł zimą 1932 roku podczas epidemii szkarlatyny. Przed ukończeniem przez Wojtyłę 21. roku życia nie żył już nikt z jego najbliższej rodziny.
Karol Wojtyła był wielkim fanem piłki nożnej, w którą grał jako dziecko. Kibicował krakowskiej Cracovii. Oprócz tego uwielbiał jazdę na nartach i kajaki. Od czasów gimnazjum występował w przedstawieniach teatralnych, gdzie często grał główne role. Od czasów studenckich po zostanie papieżem bardzo chętnie wybierał się na górskie wędrówki.