Najnowsze dane o frekwencji. Konferencja PKW
50,69 proc. wyniosła frekwencja na godz. 17 w niedzielnych wyborach prezydenckich w Polsce - podał szef Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak. Frekwencja na godz. 17 jest wyższa niż ta w wyborach prezydenckich w 2020 r. o 2,8 pkt proc.

Do godz. 17 wydano karty do głosowania 14 mln 405 tys. 533 osobom, co stanowi 50,69 proc. uprawnionych do głosowania - poinformował Marciniak. Dla porównania - w wyborach prezydenckich w 2020 r. frekwencja o godz. 17 w pierwszej turze wyniosła 47,89 proc.
Marciniak wspomniał, że obecna frekwencja jest "znacznie wyższa" w porównaniu z analogicznym momentem w wyborach na prezydenta w 2015 r., kiedy frekwencja wynosiła 34 proc. - Ale jest niższa, jak w wyborach do Sejmu i Senatu z października 2023 r., albowiem frekwencja wynosiła przeszło 57 proc. - zauważył sędzia.
Z danych PKW wynika, że spośród miast wojewódzkich najwyższą frekwencje odnotowano dotychczas w Warszawie (58,85 proc.), a najniższą w Gorzowie Wielkopolskim (50,04 proc.).
Konferencja PKW. Frekwencja do godz. 17
Jak na razie województwa z najniższą frekwencją to: opolskie (43,22 proc.), lubuskie (46,84 proc.) i warmińsko-mazurskie (47,86 proc.). Najwyższą frekwencję odnotowano natomiast w województwach: mazowieckim (54,97 proc.), małopolskim (52,89 proc.) i pomorskim (52,40 proc.).
Głosowanie odbywa się w godz. 7-21. Sędzia Marciniak ma nadzieję, że w poniedziałek późnym wieczorem albo w nocy będzie można podać pełne wyniki wyborów. Zaznaczył, że nie zostaną one ogłoszone, dopóki nie będzie wszystkich protokołów.
Liczba osób uprawnionych do udziału w niedzielnych wyborach - liczba osób ujętych w spisach wyborców w stałych obwodach (29 815), z których otrzymano dane, wyniosła 28 mln 302 tys. 742 osób - podał na drugiej z czterech niedzielnych konferencji PKW.
Wybory prezydenckie 2025. PKW podała nowe informacje
- Wzrosła liczba przestępstw i wykroczeń, ale w stosunku do blisko 30 mln wyborców, to nawet nie jest promil - poinformował o godz. 18.30 Marciniak. Łącznie od początku głosowania odnotowano 202 przestępstw i wykroczeń.
- Do lokalu w okręgu Bielsko-Biała wtargnął agresywny mężczyzna i zaczął się awanturować z innymi osobami. W wyniku awantury ugryzł w lewe przedramię jednego z członków komisji - informował wcześniej szef PKW, dodając, że napastnik został obezwładniony przez patrol policji, a postępowanie dotyczy naruszenia nietykalności cielesnej członka komisji.
Wspomniał też o śmierci 97-letniej kobiety w Szczecinie, która przyszła na wybory, ale nie zdążyła oddać swojego głosu.
Kiedy pełne wyniki wyborów? Szef PKW wyjaśnia
Pytany o termin ogłoszenia wyników pierwszej tury Marciniak zaznaczył, że protokoły z 511 komisji poza granicami kraju powinny dotrzeć w ciągu 24 godzin od zamknięcia lokali wyborczych w kraju, czyli do godz. 21 w poniedziałek. Protokoły trafią do warszawskiej komisji odpowiedzialnej za zliczenie wszystkich głosów z zagranicy.
- Mam nadzieję (...), że to będzie najpóźniej godzina 21 - plus ewentualnie godzina, dwie dłużej - kiedy będzie szansa na podanie do publicznej wiadomości wszystkich wyników z blisko 33 tys. komisji - powiedział.
- Nie stanie się to jednak przed otrzymaniem wszystkich protokołów - zastrzegł. O 22.00 - godzinę po zamknięciu lokali wyborczych - na ostatniej konferencji w niedzielę Komisja przekaże informacje z całego głosowania.