Środek Europy znajduje się w Polsce! To miejsce wyznacza specjalny kamień
Choć o geograficzny środek Europy polemizuje ze sobą kilka państw, my trzymamy się wersji, że ten właściwy znajduje się w Polsce. W małym, niepozornym mieście na Podlasiu postawiono nawet pamiątkowy obelisk wyznaczający centralny punkt Starego Kontynentu.

Przy wyznaczaniu geograficznego środka Europymożna wziąć pod uwagę kilka różnych kryteriów. Być może dlatego prawa do niego roszczą sobie Niemcy, Czechy, Austria, Słowacja, Słowenia, Litwa, Estonia, Rumunia,Ukraina, Białoruś i Polska.
Gdzie jest środek Europy? W Polsce!
Skomplikowanych obliczeń podjął się jako pierwszy w 1775 roku kartograf i astrolog na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - Szymon Antoni Sobiekrajski. Stosując metodę opartą na równych odległościach od najbardziej wysuniętych skrajnych punktów Europy, wyznaczył jej środek w miejscowości Suchowola koło Białegostoku.
Najdalszym punktem na zachodzie miał być przylądek św. Wincentego w Portugalii, na wschodzie - środkowy Ural, na północy - przylądek Nordkinn w Norwegii, a na południu przylądek Matapan w Grecji. W swoich obliczeniach Sobiekrajski pominął wyspy.
Korzystając ze sporów o dokładny przebieg granicy między Azją a Europą o wyspy położone na Oceanie Atlantyckim czy wyspy będące jednocześnie odrębnymi państwami (jak choćby Islandia), na przełomie wieków badacze pokusili się o wyznaczenie nowych centralnych punktów Europy.
Jednak jedno jest pewno - w Polsce na próżno szukać innych miejsc tego typu. O środku Starego Kontynentu przebiegającego przez Podlasie dumnie przypomina wielki głaz w suchowolskim parku - obowiązkowy przystanek na zdjęcie każdego turysty.
Suchowola - atrakcje
Wyjątkowa ciekawostka geograficzna zdecydowanie nie wyczerpuje atrakcji Suchowoli.
W mieście znajduje się tak zwane Centrum Trzech Kultur - galeria i lokalne archiwum dziejów z XVII i XVIII wieku, kiedy to do lokalnej społeczności katolików dołączyli Żydzi,a prawie 100 lat później- Tatarzy - czytamy na stronie podlaskie.travel.
W Suchowoli odbywa się organizowany od 2018 roku Festiwal Kultur, a także wydarzenia alternatywne, jak np. wystawa judaików czy koncert "Pieśni getta".
Warte zobaczenia są również przydrożne kapliczki. Na stałe wpisały się w kulturowy krajobraz Suchowoli. Są nie tylko wyrazem wiary towarzyszącej mieszkańcom, ale też cennym materiałem etnograficznym. O ich znaczeniu i historii można przeczytać w przewodniku dostępnym w Centrum Trzech Kultur. Nieśpieszne podziwianie kapliczek to świetny pomysł na zatopienie się w kulturze Suchowoli podczas wiosennego spaceru.
W pozornej kontrze do ulicznych figurek Matki Bożej stoi Tatarskie Centrum Kultury Islamu. Jak podaje podlaskie.travel, obiekt powstał kilka lat temu z okazji 620. rocznicy osiedlenia się Tatarów na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego i 222-lecia osadnictwa tatarskiego w Suchowoli. Jego pomysłodawcom przyświecał cel przybliżenia kultury i obyczajów polskich Tatarów. Centrum pełni rolę zarówno religijną, jak i turystyczną. W dolnej części budynku ulokowane są sale modlitewne dla kobiet i mężczyzn, zaś na piętrze - obszar dla zwiedzających. Do Tatarskiego Centrum Kultury Islamu zaprasza jego gospodarz - imam Ramil Chajrow.
Swoje miejsce w pamięci mieszkańców mają też Żydzi, którzy przybyli do miasta za sprawą króla Augusta II. Z inicjatywy lokalnych aktywistów, na żydowskim cmentarzu, powstało lapidarium uwieczniające zabytkowe płyty nagrobne, tzw. macewy. To wyraz wdzięczności za wkład Żydów w rozwój Suchowoli. Dzięki nim w mieście odbywały się słynne targi i jarmarki, powstały również żydowskie stowarzyszenia, szkoła oraz biblioteka.
O pozorach dychotomii kulturowej w Suchowoli wspominamy nie bez przyczyny. Choć miasto nie jest już tak zróżnicowane jak kiedyś, w regionie nadal żyje pamięć o dawnym współistnieniu kultur. Organizowane są wydarzenia promujące pamięć i historię różnych grup etnicznych, a relacje między ludźmi są pełne tolerancji i szacunku.